Jakie jest główne zadanie wesela? Jak łatwo skojarzyć – tego typu wyjątkowa impreza ma za zadanie zaakcentować radość, jaką wywołuje poprzedzający je ślub. Z tego też względu, bardzo ważnym elementem każdego wesela jest jego oprawa muzyczna.

Wybierając utwory na wesele powinniśmy pamiętać, by zapewnić gościom spore zróżnicowanie. Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek gości. Poza tym, szalenie ważnym jest dopasowanie muzyki do stylu w jakim odbywa się nasze wesele.

Bez względu jednak na to, w jakim stylu, gdzie oraz w jakim towarzystwie odbywa się ta niepowtarzalna impreza, istnieje pewien element który zdaje się być niemal obowiązkowym. Mowa tu o przyśpiewkach biesiadnych.

Piosenki biesiadne na weselu sprawiają, że cała impreza nabiera zupełnie niepowtarzalnego charakteru. Ożywia jeszcze bardziej atmosferę i wprowadza do niej „rodzinny akcent”. Co to oznacza? Piosenki biesiadne możemy wykonywać wszyscy razem. Dostarcza to prawdziwych emocji.

Utwory biesiadne cechują się nie tylko skocznością ale również swego rodzaju prostotą. Ich treść jest też zazwyczaj wszystkim znana. Najczęściej wykorzystywane tu motywy muzyczne to: Jej czarne oczy, Miała baba koguta lub Jarzębina czerwona.